Kochanówka
Długość trasy:
– mała pętla 15km
– duża pętla 24km
Początek trasy: parking przy Szkole Podstawowej Nr 3
Szerokim leśnym duktem dojeżdżamy do pierwszego przystanku – malowniczy strumień wpadający do Kirsny ( Czarnej Strugi). W czasach przedwojennych był tu ośrodek wypoczynkowy Walkmuhle potocznie – Wachmile. Obecnie można tu odpocząć i obejrzeć ta blice z zasadami zachowania się w lesie.
Nad strumieniami i rzekami rosną typy lasów zwane olsami (patrz tablica inf.). występuje tu również chroniony wiciokrzew (suchodrzew) Po lewej stronie przy rozwidleniu dróg – leśne jeziorko dystroficzne. Charakterystyczne rośliny
takich jeziorek to: wełnianka pochwowata, sity, torfowiec, rosiczka okrągłolistna, borówka brusznica. Mijamy śródleśną łąkę w części wykorzystana na poletko łowieckie, gdzie myśliwi uprawiają
ziemniaki, topinambór i zboża dla zwierząt leśnych. Z prawej – ambona pot. zwana „dewizową’. Jeziorko Gilgajny pot.”50″, wykorzystywane przez leśników do przechowywania drewna. Kąpiel w jeziorze nie wskazana ze względu na kolczaste rośliny porastające dno.
„Garbaty mostek” nad Kirsna po obu stronach mostku widok na łąkę, na której można obserwować sarny, jelenie, dziki a nawet żurawie.
Leśniczówka Kochanówka Wieś Kochanówka. Malowniczo położona osada z XIV w z neogotyckim kościołem i trzema kapliczkami oraz pozostałością po młynie wodnym na dopływie Kirsny. Osada Swajnie pot. Szwengin – dawne gospodarstwo z czasów pruskich Mijamy metalowy krzyż – wiele takich ustawiono dawniej na rozdrożach.Kolejne, dużo bardziej zarośnięte leśne jeziorko połączone podziemnym kanałem z pierwszym mijanym oczkiem (po lewej). Powrót do Dobrego Miasta.
Dla mniej wytrwałych rowerzystów polecamy krótszą pętle do jeziora Gilgajny
Przełomy Łyny
Długość trasy ok. 27 km
Początek trasy: parking przy Szkole Podstawowej Nr 3
Leśną drogą jedziemy 4 km w głąb lasu do leśnego jeziorka. Mijamy mostek na rzece Kirsna. Na odcinku ok. 1 km przejeżdżamy przez teren byłego poligonu wojskowego, który byt zalesiony w latach: 1953 – 1961 j
Pomnik przyrody – dąb – wiek 150 lat, obwód 380 cm, wysokość 42 m, rosnący na terenie i leśnictwa Kochanówka. Zjazd w lewo wzdłuż strumyka – pomnik przyrody sosna: wiek 350 lat, obwód 310 cm, wysokość 30 m, jesteśmy w leśnictwie Kaźmierowo.Teraz uwaga – stop – przejeżdżamy przez drogę Olsztyn – Lidzbark Warmiński. Most na Łynie – w tym miejscu nasza trasa pokrywa się ze szlakiem kopernikowskim (czerwonym) aż do Dobrego Miasta. „Dębowa Góra” zwana „Schodkową” – jesteśmy na najwyższym punkcie w gminie 123,5 m n.p.m. Córę porastają piękne , stare dęby – stąd nazwa. Przełomy Łyny – cel naszej wycieczki. Czujemy się jak w górach: różnica wysokości ok. 50 m. Przy ładnej pogodzie widać dobromiejski kościół. W stromych zboczach nad rzeką można spotkać śliczne i rzadkie, chronione ptaki – zimorodki. Letnia rezydencja biskupów warmińskich – obecnie Zespół Szkół Rolniczych. Wracamy asfaltem przez wieś Kunik.
Perła Warmii
Długość trasy ok. 25 km
Początek trasy: parking przy Szkole Podstawowej Nr 3
Trasa: Dobre Miasto, Glotowo, Swobodna, jezioro Limajno, Cerkiewnik, Swobodna, Knopin, Dobre Miasto.Glotowo – wieś słynąca z Sanktuarium Najświętszego Sakramentu (XIV w.) oraz warmińskiej Kalwarii, która naśladuje jerozolimską Drogę Krzyżową ( co do długości i ukształtowania terenu – XIX wiek).
Przy cmentarzu skręcamy w polną drogę i podziwiając piękne warmińskie pagórki, pola i łąki dojeżdżamy do wsi Swobodna.
Zjeżdżając w kierunku jeziora Limajno mijamy stanicę harcerską. Można tu zjeść grochówkę, poznać życie harcerzy i zuchów, spędzić wieczór przy ognisku i stanąć z harcerzami na warcie.
Ośrodek wypoczynkowy „Leśne Wzgórze” – miejsce odpoczynku, plażowania, kąpieli, wypożyczania sprzętu wodnego.leśniczówka „Chmury” – można tu odpocząć w „zielonej szkole”, obejrzeć w niej dydaktyczne plansze i zatrzymać się na ognisku. W głębi lasu 1 km od leśniczówki po prawej stronie odkryć można ciekawe dobrze zachowane pozostałości osady Bałtów z widocznym majdanem i umocnieniami.„Łopuchowy zagajnik” – siedlisko lepiężniku różowego zamieszkałe przez sympatyczne rzekotki drzewne.
Malowniczy przystanek z widokiem na wyspę. Aby zobaczyć piękno naszej „Perły” należy (po uzgodnieniu z właścicielem) wspiąć się na „Kapelusz” – Podomną Górę 118 m n.p.m. Przejazd przez Cerkiewnik – wieś słynąca z kapliczek i neogotyckiego kościoła pw. Sw. Katarzyr z 1851 r.
Skręcamy w lewo w kierunku wsi Swobodna. Mijamy pięknie meandrującą Łynę i dwa małe jeziorka: „Sto bagien” i „Komin” oraz punkt widokowy o wysokości ok. 100 m n.p.m. Wracamy przez wieś Swobodna, gdzie można zatrzymać się na lody w przydrożnym zajeździe. Przejazd przez Knopin i powrót do domu – „Perła Warmii” – zdobyta!
Sosna
Długość trasy ok. 4 km.
Jest to najkrótsza trasa rowerowa lub piesza dla najmłodszych uczniów. Trasa ma kształt serca, prowadzi do pomnika przyrody – sosny. Początek trasy: parking przy Szkole Podstawowej Nr 3
Po przejechaniu ok. 2 km wzdłuż lasu w kierunku północnym skręcamy w lewo, gdzie znajdziemy
300 letnią sosnę o obwodzie 332 cm i wysokości 34 m. rosnącą na terenie Leśnictwa Biały Krzyż.
Oprócz sosen rosną tu jeszcze świerki, brzozy, graby, klony, olchy i buki.
Wśród krzewów natrafiamy na jarząb pospolity (jarzębinę), leszczynę, kruszynę pospolitą, trzmielinę
brodawkowatą oraz wawrzynek wilczełyko.
Inne rośliny zielone charakterystyczne dla naszych lasów to: konwalijka dwulistna, siódmaczek
leśny, dąbrówka rozłogowa, marzanka wonna, gwiazdnice oraz wiele gatunków paproci np. orlica
pospolita, wietlica samicza, narecznica samcza.
Mapka: