Historia dwunastu warmińskich miast w pigułce„Warmiński Zodiak” to przewodnik po miastach Warmii i przystępna lektura dla tych, którzy są zainteresowani historią tej krainy.

– Bardzo często ludzie nie mają pojęcia, gdzie zaczyna się i kończy Warmia, dlatego postanowiliśmy wydać przystępną publikację o wszystkich leżących tutaj miastach – mówi Marian Juszczyński, członek stowarzyszenia .

To pierwsza publikacja Domu Warmińskiego. Pomysł przyszedł latem, kiedy program „Dom Warmiński”, propagujący wiedzę o Warmii, realizowany w starostwie powiatowym w Olsztynie przekształcał się w stowarzyszenie. Koncepcji było kilka. – Chodził nam po głowie pomysł na wydawnictwo reklamujące stowarzyszenie i jego cele. Jednak uznałem, że najlepiej zrobić broszurę edukacyjną – mówi Juszczyński.

Miała trafić do młodych, więc treść i forma musiały być bardzo przystępne.

Warmińskich miast jest 12, tyle ile znaków zodiaku, stąd wzięła się nazwa publikacji – „Warmiński Zodiak”. Autorami tekstu są Marzena Aleksiejczuk i Szymon Drej ze stowarzyszenia. Każda strona poświęcona została innemu miastu, a kolejność wyznaczają daty uzyskiwania praw miejskich. I tak mamy krótką historię Braniewa (1284), Lidzbarka Warmińskiego (1308), Fromborka (1310), Pieniężna (1312), Ornety (ok. 1312), Dobrego Miasta (1329), Reszla (1337), Jezioran (1338), Olsztyna (1353), Barczewa (1364), Bisztynka (1385), Biskupca (1395). – Kapituła warmińska przygotowała bardzo skrupulatnie plany osiedleńcze. Najpierw powstawały wsie, a dopiero potem miasta – opowiada Juszczyński.

Ilustracjami do tekstu są zdjęcia przedwojenne i współczesne, a także herby miast. Wymieniono najważniejsze zabytki w tych miastach. Wewnątrz można znaleźć też reprodukcję mapy Warmii Jana Fryderyka Endrscha z 1755 roku. – Teraz „Zodiak” trafia do szkół i mam nadzieję, że będzie dobrą pomocą edukacyjną. Młodzież dowie się, gdzie mieszka, skąd wzięło się ich i inne miasta Warmii – mówi Juszczyński.

Nie ukrywa , że chce z Warmii zrobić krainę, która będzie konkurować turystycznie z Mazurami. Dlatego tak istotna jest świadomość mieszkańców.

„Zodiak” to pierwsza z zapowiadanej przez stowarzyszenie serii przewodników po Warmii. – Chcemy wydać także przewodniki po architekturze, kuchni regionalnej, historii gospodarczej – zapowiada Juszczyński.

Na stronie Domu Warmińskiego znajduje się elektroniczna wersja publikacji. Stowarzyszenie zachęca także wszystkich do przesyłania zdjęć dokumentujących historię urbanistyki i architektury warmińskich miejscowości (adres mailowy: mailto:[email protected]).

Źródło: gazeta.pl


  1. Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Zrób to pierwszy!



0

Pamiętaj! Dodając komentarz odpowiedasz za jego treść!