Już w piątek rusza XIV Letni Jarmark Sztuki i Rękodzieła.
To jedno z najważniejszych w regionie Warmii i Mazur wydarzeń artystycznych sezonu letniego 2009. Imprezy uświetni już tradycyjnie występ Stanisława Sojki – polski wokalista jazzowy i popowy, pianista, gitarzysta, skrzypek, kompozytor, aranżer.
Największą atrakcją piątkowej nocy będzie jednak występ brytyjskiego DJ i producenta muzyki drum and bass. DJ Aphrodite jest jednym z bardziej rozpoznawanych przedstawicieli stylu jump-up, czyli tanecznej odmiany drum’n’bass z charakterystyczną linią basową. Aphrodite nagrywał jako Alladin i Amazon II (ragga projekt prowadzony z Tony B.). Swą karierę rozpoczął w 1995 roku gdy jego utwory zaczęli miksować na imprezach DJ-e tacy jak Hype czy Zinc. Jego wczesne nagrania to ragga, dopiero pod koniec 1995 i w roku następnym przekroczył granice tego stylu, nagrywając takie utwory jak Woman That Rolls, Mash Up Your, King of the beats czy Dub Moods. Większość produkcji Aphrodite ukazała się nakładem jego własnej wytworni Aphrodite Recordings. Jest on również posądzany o serie tak zwanych białych bootlegów jungle z remiksami Mission: Impossible i No Diggity.
Jarmark trwał będzie trzy dni: 24-25-26 lipca 2009 i będzie obejmował następujące przestrzenie Dobrego Miasta:
Park Miejski, Ulicę Warszawską, Kino, Stodołę Kultury a także Bazylikę Mniejszą oraz Kościół św. Mikołaja.
Jarmarkowi towarzyszyć będą działania artystyczne: występy artystów muzyków z różnych stron świata, festiwal filmowy, otwarte warsztaty artystyczne (np. sztuka teatralna; budowa instrumentów muzycznych; warsztaty sztuki graffiti oraz umiejętności DJ-skich, a także warsztaty budowania domu ze słomy i gliny)
Zamysł ideowy i artystyczny Jarmarku Sztuki – będący autorską koncepcją Stowarzyszenia – polega na tym, aby w programie pokazać różnorodność otaczającego nas świata sztuki, zainteresować nim możliwie szeroki krąg widzów, a przy tym konsekwentnie unikać komercji czy wyrobów produkowanych „taśmowo”. Dotyczy to zarówno programu artystycznego (dobór propozycji muzycznych, teatr, performance, i inne), jak i prac, prezentowanych przez autorów, a także scenografii, rodzaju proponowanych warsztatów a nawet propozycji kulinarnych.
Zapraszamy twórców zarówno z regionu, jak i z kraju i zagranicy, aby artyści mogli inspirować się nawzajem, a przy tym wspólnie stworzyć mozaikę artystyczną, która zafascynuje widzów. Aby społeczność lokalna pozostała ze wspomnieniem „inności” jako zalety i inspiracji.
Dzięki temu, że Jarmark trwa aż trzy dni i dwie noce, można pokazać wiele cennych zjawisk artystycznych, a przy tym kolejne fragmenty programu dopasować do różnego wieku i różnej percepcji odbiorców. Warsztaty rękodzielnicze, muzyczne, improwizacyjne; w ciekawy sposób pokazana warmińska kultura ludowa i wyeksponowana jej wartość jako dokumentu i wzorca, a przede wszystkim jako inspiracja twórcza, którą pragniemy zarazić osoby artystycznie uzdolnione – niezauważalnie włączają grupy widzów w proces zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności.
Wszystkie aspekty programu łączą się we wspólnym celu, aby wytworzyć i utrzymać wyjątkową atmosferę święta, a w efekcie – co jest jednym z najbardziej fascynujących i zarazem upragnionych zjawisk Jarmarku – granica między artystą a widzem stała się mniej ostra, aby miejscami zupełnie znikała. Emocje, które rodzą się podczas takiego Spotkania i spontanicznego współuczestniczenia – są niezwykłe, porównywalne do doświadczenia sacrum.
Plac Targowy Wystawione kramy stanowić będą prezentację prac artystycznych i wyrobów rękodzielniczych (z możliwością ich sprzedaży) i prezentacją technik twórczych. Artyści, rękodzielnicy, rolnicy, ogrodnicy, rzemieślnicy będą mogli pokazać i sprzedawać swoje dzieła i produkty, wśród których znajdą się:
– prace i wyroby artystyczne, rzemieślnicze, rękodzielnicze;
– potrawy regionalne;
– oferty gospodarstw agroturystycznych;
– produkty rolne oraz płody z warmińskich pól, ogrodów, sadów, łąk i lasów; przetworzone i świeże (dżemy, kompoty, herbaty ziołowe, naturalne kosmetyki, susz owocowy, warzywny, chleb, ciasto, miód, sery, jajka, mleko, owoce, warzywa, zboża), wspólnie składające się na Rynek Zielonej Sztuki, w całości pochodzącej z małych gospodarstw rolnych, warsztatów i domowych spiżarni)
Park Rzemiosła Żywego – warsztaty ginących technik rękodzieła ludowego; plenerowe pracownie, gdzie pod nadzorem uznanych artystów i rzemieślników będzie można poznać tradycyjne zawody i nauczyć się ginących technik artystycznych (m.in. ceramika, rzeźba w drewnie, malarstwo, wikliniarstwo, wyrób filcu, itd.)
Galeria Sztuki Współczesnej – fragment parku przeznaczony do ekspozycji prac artystycznych m in Jacka Adamasa.
Jurty Hałasów – w tym roku mamy dwie jurty – w pierwszej odbywać się będą otwarte lekcje tańca, prowadzone przez kapelę Hałasów oraz przez miejscowych muzykantów i tancerzy, w drugiej odbędzie się wystawa zdjęć z historycznej już wioski indiańskiej w Godkach autorstwa Faustyna.
Scena w Parku Miejskim – na tej scenie zaprezentują się artyści, zespoły muzyczne, grupy teatralne i kapele ludowe z różnych stron Europy, a także Light Show.
Stodoła Kultury – wieczorem i nocą dwudniowy festiwal DJ-ów, przed wieczorem – otwarte warsztaty sztuki DJ-skiej.
Letnie Kino. Festiwal małych form filmowych
Przestrzeń miejska – ulice – projekcje video-artystyczne, sztuka graffiti, instalacje, performance etc.
24-26 lipca 2009 r.
A o sobocie nikt nie wspomniał,a było superD
Genialna impreza, genialny klimat. Dwa razy w roku to miasto sie budzi zima i latem. A wiec do zobaczenia
zima! Pozdro600 dla kawkowej bandy i dzieki za zajebisty bałns.
na stronce urzędowej czy na stronce rekodziela…
Mam pytanie wie ktoś czy Dj Aphrodite będzie występował w parku czy w stodole??
już się cieszę na samą myśl, jeden z lepszych koncertów w naszym miasteczku,
ukłony w stronę organizatorów… mam nadzieje , że będę dobrze się bawić