Program imprezy:
1 lipca – piątek
18:00 – Rejestracja rekonstruktorów
Kolacja
2 lipca- sobota
8:00 – 9:00- Śniadanie
10:00 – 10:45 – Przemarsz z obozu pod Basztę Bocianią, po drodze rekwizycja mienia Trasa przemarszu: Obozowisko → parking pod „Stokrotką” → ul. Warszawska → ks. Rzeszutka → Orła Białego (Aldik)→ Baszta Bociania. Żołnierze zarekwirują produkty spożywcze w sklepach „Ania” i „Aldik”
10:45 – 11:30 – Pokazy pod Basztą Bocianią .
11:30 – 12:30 – Zwiedzanie przez chętnych rekonstruktorów kościoła św. Mikołaja z grobem Karla
Heinrichsona oraz Kolegiaty powrót do obozu indywidualnie.
13:00 – 14:00 – Zwiedzanie obozu przez mieszkańców Dobrego Miasta i turystów
14:00 – 15:00- Obiad
15:00 – 16:15 – Wydanie prochu przez pirotechnika i przygotowanie ładunków
16:30 – Wymarsz z obozu na pole bitwy ulicami: Zwycięstwa , Warszawska , Łużycka
17:00 – 18:00 – Potyczka wojsk napoleońskich z koalicją rosyjsko – pruską
19:00 – Kolacja
3 lipca niedziela:
poranne pożegnanie i wyjazd rekonstruktorów
Bitwa pod Dobrym Miastem miała miejsce 5 – 9 czerwca 1807 roku podczas wojen napoleońskich.
Stojąca pod Lidzbarkiem Warmińskim armia rosyjska (100 000 żołnierzy) gen. Levina Bennigsena miała prawe skrzydło oparte o Braniewo, lewe skrzydło oparte o Węgorzewo, natomiast centrum stało w Lidzbarku Warmińskim. Benningsen postanowił wykorzystać rozciągnięcie się sił francuskich i rozbić wysunięty z przodu, ciągnący się od Olsztyna po Dobre Miasto, korpus M.Neya, po czym uderzyć i pobić następne korpusy francuskie. Plan ten jednak był realizowany nieudolnie i jedynie Płatow (10 000 żołnierzy) zdołał przeprawić się przez Łynę i zagrozić tyłom korpusu Neya. Ney opuścił Dobre Miasto, a w tym czasie Napoleon przystąpił energicznie do skupiania swych sił. Współpracujący z Neyem Davout wysłał na Olsztyn dwie dywizje. Zagrożony szybką koncentracją wojsk francuskich Bennigsen zatrzymał się w Dobrym Mieście. Jednak gdy na tyły Rosjan wyszedł maszerujący znad Pasłęki do Ornety korpus N.Soulta, Bennigsen zmuszony został opuścić Dobre Miasto i wycofać się z powrotem do Lidzbarka. Podczas rosyjskiego odwrotu Napoleon uderzył i rozbił pod Dobrym Miastem straż tylną armii Bennigsena, a następnie zajął miasto. By zorganizować uderzenie na Lidzbark Warmiński zgromadził pod Dobrym Miastem 120 000 żołnierzy.
pozdrowienia z Gdyni młodego miasta z marzeń i morza
Hehe wszystkim którzy do tej pory nie wiedzieli o czasach przeszłych DM może w końcu przyjdzie do głowy że nie tylko disco błysko jest ważne w DM